Изборът - народни, класически, модерни танци, зависи от темперамента и желанието му
Снимка: Guliver / iStock
С наближаване на учебната година родителите избират къде да запишат детето да учи език, спорт или танцувална школа.
Какво е добре да знае майката, ако иска детето ѝ да танцува?
Как да се ориентира дали освен желание, то има и някакви заложби и дадености.
Съвети пред letidor.ru дава Наталия Левицкая-Филипова, художествен ръководител на детска школа „Калинка“ и солист на ансамбъл „Руска душа“.
"Често чувам един много популярен мит – че е задължително да имаш чувството за ритъм и музикалният слух. И, че те са „пропуск“ за света на танците. Затова, ако детето ви все още не усеща музиката, вероятно силно се колебаете дали танците ще станат негово хоби и страст.
Правилно ли е да бъде насочено въобще към хореография?
И този въпрос спира много родители.
Искам бързо да разсея тази заблуда. До 7 години на практика всяко дете може да развива чувството си за ритъм и да усъвършенства музикалния си слух.
В тази възраст хлапето е като истински камертон, който се настройва на вълната на музиката. По-късно – във възрастта 8-10 години, това става по-трудно.
Затова и повечето школи вземат децата още от 4-5-годишна възраст.
С какви танци точно да се занимава вашето дете зависи в голяма степен от характера, темперамента и, естествено, неговото желание.
Опитните педагози препоръчват избор да направи самото дете – да се насочи към това, което му е най-интересно.
Снимка: Guliver / iStock
Всяка школа осигурява възможност за един открит урок, в който детето да се включи пробно. И да опита дали ще му хареса. Ако изяви желание, нека пробва. Може да стане така, че след 2-3 месеца да изгуби интерес.
Горе-долу толкова време ще е нужно и на педагога да направи изводи дали усилията си заслужават.
Ако родителите гледат на заниманията с танци като на физическа подготовка и начин за развитие на системата за координация и пластика, е добре да огледат различни стилове.
- класически танц
- народни
- съвременни стилове
- латино
- контемпоръри
Независимо какво ще изберат, трабва да знаят, че танцът иска упорство и постоянство. Само така детето ще добие осанка на истински танцьор и ще развие чувството си за ритъм.
За по-буйните деца, които са пластични и имат добро чувство за ритъм, са подходящи занимания с брейк и зумба. Те ще помогнат за правилното изразходване на излишната енергия, както и за доброто им физическо развитие.
Снимка: Guliver / iStock
Класическата хореография по-подхожда за спокойни и дисциплинирани деца, защото особено в началото, има много статични упражнения с много повторения на всеки детайл - от постановката на ръката до извивката на главата.
Ако пък детето проявява артистични заложби, е добре да се мисли за латиното – в тези танци има много страст и възможност хлапетата да се развиват и на професионална сцена. Тези, които са пластични, ще бъдат добре оценени.
И не на последно място е важно какви са физическите данни на детето – ако то не е особено високо, е по-добре да се насочи към народните танци. Ако е високо, слабо и с дълги крака – може да се мисли за класически танци и балет.
Въпреки, че физическите данни не са определящи, много родители се основават именно на тях при избора на школа.
"Добре е за помнят, че 80 на сто от успеха зависи от това как хлапето и педагогът ще се сработят", обобщава Наталия Филипова.
Адаптация Мона Василева
За жените е важно да започнат да водят правилен начин на живот още от юношеството, когато организмът се оформя.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари